Czy Polskę czeka wodorowy boom?
22 kwietnia, 2021Rockfin pracuje nad technologiami, które pomogą przekształcić rynek energii. Na lepsze.
1 czerwca, 2021Przemysł wydobywczy obejmuje również LNG, bio-LNG i wodór, gdzie sprężarki są obecne na każdym etapie, od wydobycia do przetwarzania surowców – wyjaśnia Michal Wróblewski Wiceprezes Zarządu firmy Rockfin.
Skąd takie zainteresowanie sprężarkami w firmie Rockfin?
Firma Rockfin od ponad 30 lat realizuje wymagające projekty dla przemysłu naftowego i gazowego w zastosowaniach lądowych i morskich. Nasze produkty spełniają nie tylko normy przemysłowe ASME i API, ale także normy narzucone przez klientów i wykonawców z globalnego sektora naftowo-gazowego, takich jak Shell, Total, BP i Chevron. Jednym z najbardziej niezbędnych elementów w tym biznesie są sprężarki a co za tym idzie urządzenia wspomagające ich pracę. Był to więc naturalny kierunek rozwoju kompetencji Rockfin. W rzeczywistości weszliśmy na ten obszar prawie dziesięć lat temu, realizując projekt dla MAN ENERGY SOLUTIONS. Jeden z naszych obecnych projektów obejmuje kompletacjęprodukcję czterech systemów sprężarkowych FPSO (Floating production, storage and offloading) dla Petrobras w Brazylii, które zostaną zainstalowane około 150 kilometrów od wybrzeża Brazylii, na głębokości 930 metrów. Będą one w stanie produkować 70.000 baryłek ropy naftowej i cztery miliony metrów sześciennych gazu dziennie. FPSO ma wejść do eksploatacji w 2023 roku i pozostać w Brazylii przez 25 lat.
Czyli sprężarki są stosowane przede wszystkim przy wydobyciu surowców?
Dokładnie tak, na przykład parafiny i gazu. Sprężarka to maszyna z napędem, której zadaniem w procesie technologicznym jest zwiększenie ciśnienia lub i wprawienie w ruch gazu lub innego medium. Wszędzie tam, gdzie należy zwiększyć ciśnienie i nadać przepływ – tam są sprężarki. Rockfin nie projektuje jednak sprężarek, lecz raczej systemy pomocnicze, które integrują sprężarki z urządzeniami takich producentów jak MAN, Siemens, Atlas Copco, Baker Hughes, Burckhardt Compression, Howden, MHI i SIAD. Można powiedzieć, że jesteśmy tak zwanym „packagerem”. Chciałbym zwrócić tu uwagę na fakt, iż sprawność i niezawodność kompletnego zestawu sprężarkowego zależy w dużej mierze od poprawności i jakości integracji kompletnego systemu, co właśnie jest naszym głównym zadaniem.
Sam przemysł wydobywczy nie ma jednak zbyt dalekowzrocznych konotacji. Dużo mówi się na przykład o kurczących się zasobach ropy naftowej.
Dla laika ta gałąź gospodarki może wydawać się passe. To prawda. Ale przemysł wydobywczy obejmuje również LNG (skroplony gaz ziemny), bio-LNG i wodór, gdzie sprężarki są obecne na każdym etapie, od wydobycia do przetwarzania surowca. Ponadto, misją firmy Rockfin jest wspieranie transformacji energetycznej, m.in. poprzez produkcję urządzeń do transportu czystych paliw. Chcemy oferować naszym klientom kompleksowe wsparcie technologiczne i produktowe. Dlatego też inwestujemy w budowę systemów sprężarkowych.
W ostatnim czasie jednym z gorących tematów jest LNG. Coraz więcej krajów europejskich jest zainteresowanych tym rodzajem gazu.
Nie jest to zaskakujące. Kraje europejskie realizują porozumienie paryskie i wprowadzają własne polityki energetyczne mające na celu zwiększenie wykorzystania odnawialnych i czystych źródeł energii. LNG w tej dekadzie, a przynajmniej w ciągu najbliższych kilku lat, stanie się jeszcze bardziej znaczący. Jest to gaz znacznie czystszy, mniej szkodliwy dla środowiska, o mniejszym śladzie węglowym. W procesie skraplania dwutlenek węgla jest eliminowany praktycznie do zera. Dlatego też w Rockfin zamierzamy wspierać również ten szczególny sektor przemysłu wydobywczego.
Na jaki typ sprężarek jest obecnie największe zapotrzebowanie?
Dla naszych klientów budujemy systemy pomocnicze do sprężarek odśrodkowych, śrubowych i tłokowych. Obecnie realizujemy interesujący projekt składający się ze sprężarki tłokowej, która ma zostać zainstalowana na statku wycieczkowym dla Wärtsilä Energy. Jej zadaniem będzie zwiększenie ciśnienia LNG w systemie. Sprężarka jest dostarczana przez firmę Burckhardt Compression, a systemy pomocnicze przez firmę Rockfin. Obserwujemy również bardzo duże zainteresowanie i wykorzystanie sprężarek w jednostkach upstreamowych, czyli związanych z produkcją, a także wspomnianym wcześniej projektem FPSO. Są to bardzo zaawansowane i skomplikowane technicznie jednostki o wysokich wymaganiach, takie jak pływające rafinerie, które wydobywają surowiec i przetwarzają go poprzez rozdzielenie ropy na frakcje. W chwili obecnej produkujemy całe systemy pakietów sprężarkowych dla jednostek FPSO – silniki, układy olejowe i doprężacze. Perspektywy biznesowe na rynku FPSO są dla Rockfin bardzo obiecujące. W samej Brazylii oczekuje się, że do końca 2025 roku powstanie około 20 takich jednostek, a do końca dekady – 40-50.
A jak bardzo powiększyło się wasze portfolio, jeśli chodzi o sprężarki?
W ciągu ostatnich trzech lat nawiązaliśmy współpracę z firmami Howden, Atlas Copco, Baker Hughes i wspomnianą wcześniej firmą Burckhardt Compression. Widzimy również duży potencjał w zakresie nowych potencjalnych klientów, z którymi możemy współpracować w tej dziedzinie, co z kolei zwiększy nasz udział w rynku.
Praca z globalnymi klientami oznacza również konieczność doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania odpowiednich certyfikatów.
Sektor energetyczny, zwłaszcza w obliczu globalnej transformacji, jest bardzo dynamiczny. Jednak w ostatnich latach zdobyliśmy niezbędne kwalifikacje do obsługi projektów w obszarze sprężarek na każdym etapie rozwoju. Wynika to z faktu, że pracujemy według standardów światowych marek, takich jak: ExxonMobil, Shell Total, BP, Chevron, Repsol, Saudi Aramco, ADNOC, czy Petrobras. Możemy również współpracować z operatorami z Bliskiego Wschodu, czego dowodem jest przyznanie firmie Rockfin certyfikatów od ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company) i Saudi Aramco.
Stale pozyskujemy nowych klientów i jesteśmy otwarci na nowe partnerstwa. Mam teraz na myśli slogan firmy Howden – „Właściwa technologia dla każdego wyzwania”. To powinno być motto w dziedzinie transformacji energetycznej i cieszymy się, że możemy być jego częścią z naszymi wysoko rozwiniętymi kompetencjami inżynierskimi.